AES – Advanced Encryption Standard

Advanced Encryption Standard (AES) to symetryczny szyfr blokowy szeroko stosowany w przemyśle i administracji. Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) Stanów Zjednoczonych opracował AES. Celem było aby zastąpić standard szyfrowania danych (DES), dla którego zaczęto publikować różne ataki.

W swoich wymaganiach NIST określił, że nowy zaawansowany standardowy algorytm szyfrowania musi być szyfrem blokowym zdolnym do obsługi 128-bitowych bloków przy użyciu kluczy o rozmiarze 128, 192 i 256 bitów.
Sam szyfr został zaproponowany przez belgijskich kryptografów Daemena i Rijmena w ramach zaproszenia NIST do składania propozycji nowego algorytmu klucza symetrycznego. NIST wymagał, aby wszelkie propozycje były w pełni otwarte na publiczną analizę i komentarze, aby zapewnić dokładną, przejrzystą analizę przedłożonych projektów.
W październiku 2000 r. NIST opublikował Advanced Encryption Standard jako US FIPS PUB 197.

JAKI JEST ROZMIAR KLUCZA SZYFROWANIA AES UŻYWANEGO PRZEZ CCMP?

Protokół CCMP (Counter Mode Cipher Block Chaining Message Authentication Code Protocol) to protokół szyfrowania zaprojektowany dla produktów bezprzewodowej sieci LAN. Implementuje on standardy poprawki IEEE 802.11i do pierwotnego standardu IEEE 802.11. CCMP to ulepszony mechanizm kryptograficznej enkapsulacji danych, zaprojektowany z myślą o poufności danych. Został stworzony w celu usunięcia luk wykrytych w WEP.

CCMP używa 128-bitowego klucza Advanced Encryption Standard.

DLACZEGO DES NIE JEST JUŻ BEZPIECZNY?

Szyfrowanie DES można złamać przy użyciu bruteforce i innych bardziej wydajnych ataków, dlatego nie jest już używane.

CZY BLOWFISH JEST SZYBSZY NIŻ Advanced Encryption Standard?

Blowfish, po zaimplementowaniu w oprogramowaniu, może być szybszy niż Advanced Encryption Standard, w zależności od implementacji. Tak więc, wiele nowoczesnych procesorów ma akceleratory sprzętowe dla Advanced Encryption Standard, dzięki czemu AES jest znacznie szybszy. Nie ma podobnych akceleratorów dla Blowfish.

CZY BLOWFISH JEST BARDZIEJ BEZPIECZNY NIŻ Advanced Encryption Standard?

Szyfrowanie Advanced Encryption Standard przeszło rygorystyczne testy i nie zostało jeszcze złamane. Jest to jednym z powodów, dla których stało się branżowym standardem bezpieczeństwa danych. Szyfrowanie Blowfish jest mniej popularne niż AES, więc nie było poddawane tylu badaniom i atakom.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY AES A RSA?

AES to symetryczny szyfr blokowy, a RSA to szyfr asymetryczny.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x