ECDSA – Algorytm podpisu cyfrowego krzywej eliptycznej

Algorytm podpisu cyfrowego krzywej eliptycznej (ECDSA) to algorytm podpisu cyfrowego (DSA), który wykorzystuje klucze pochodzące z kryptografii krzywych eliptycznych (ECC). Zapewnia funkcjonalnie to samo, co inne algorytmy podpisu cyfrowego, ale ponieważ ECDSA opiera się na wydajniejszej kryptografii krzywych eliptycznych oraz wymaga mniejszych kluczy (aby zapewnić równoważne bezpieczeństwo), jest zatem wydajniejszy.

DO CZEGO SŁUŻY KRYPTOGRAFIA KRZYWYCH ELIPTYCZNYCH?

Kryptografia krzywych eliptycznych (ECC) jest rodzajem kryptografii z kluczem publicznym opartej na algebraicznej strukturze krzywych eliptycznych nad polami skończonymi. ECC wymaga mniejszych kluczy niż w przypadku kryptografii innej niż EC (tj. RSA), aby zapewnić równoważne bezpieczeństwo, dlatego jest preferowane, gdy wymagana jest wyższa wydajność lub silniejsze zabezpieczenia (poprzez większe klucze).

ECC jest używany do uzgadniania kluczy, podpisów cyfrowych, generatorów pseudolosowych i innych zadań.

CO TO JEST CERTYFIKAT ECDSA?

Certyfikat klucza publicznego, znany również jako certyfikat cyfrowy lub certyfikat tożsamości, to dokument elektroniczny służący do udowodnienia własności klucza publicznego. Certyfikat zawiera informacje o kluczu, tożsamość jego właściciela (tzw. podmiot) oraz podpis cyfrowy podmiotu, który zweryfikował zawartość certyfikatu (tzw. wystawca).

ECDSA to certyfikat klucza publicznego, w którym klucz publiczny, a także klucze podpisywania certyfikatu, pochodzą z kryptografii krzywych eliptycznych.

CO TO JEST ECDHE_ECDSA?

Klucz ECDSA może odnosić się do klucza prywatnego lub publicznego należącego do pary kluczy ECDSA. W podpisach cyfrowych klucz prywatny służy do podpisywania wiadomości, a klucz publiczny służy do weryfikacji autentyczności podpisu.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x