Infrastruktura jako usługa – IaaS

Infrastructure as a Service (IaaS) zapewnia klientom narzędzia i środowisko, w którym mogą zdalnie konfigurować metody przetwarzania danych, pamięć masową, sieci i inne podstawowe zasoby obliczeniowe. Mogą także wdrażać dowolne oprogramowanie, w tym systemy operacyjne, oprogramowanie middleware oraz aplikacje. Innymi słowy, IaaS udostępnia warstwę wirtualizacji i interfejs do zarządzania tworzeniem maszyn wirtualnych lub kontenerów i ich uruchamiania.

Klienci nie kontrolują podstawowej infrastruktury sprzętowej. Infrastruktura jest własnością i jest hostowana przez usługodawcę i jest oferowana klientom na żądanie.

JAKIE SĄ PRZYKŁADY Infrastructure as a Service?

AWS EC2 to przykład IaaS.

CZY AMAZON WEB SERVICES TO IAAS CZY PAAS?

AWS oferuje zarówno IaaS, jak i PaaS. Na przykład AWS EC2 to IaaS, podczas gdy AWS Elastic Beanstalk to PaaS.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY PAAS A IAAS?

PaaS umożliwia klientom uruchamianie własnego oprogramowania, podczas gdy dostawca PaaS odpowiada za infrastrukturę, system operacyjny i środowisko uruchomieniowe potrzebne do obsługi oprogramowania.
IaaS wymaga od klienta wdrożenia całego stosu oprogramowania powyżej warstwy wirtualizacji, w tym systemu operacyjnego, oprogramowania middleware, środowiska uruchomieniowego i aplikacji.

CZY GOOGLE APP ENGINE TO PAAS CZY IAAS?

Google App Engine to usługa PaaS, ponieważ zapewnia klientom zarządzane środowisko uruchomieniowe, w którym mogą uruchamiać własne aplikacje.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x