Kryptografia klucza symetrycznego

Kryptografia klucza symetrycznego to dowolny algorytm kryptograficzny oparty na wspólnym kluczu używanym do szyfrowania lub odszyfrowywania tekstu/zaszyfrowanego tekstu, w przeciwieństwie do kryptografii z kluczem asymetrycznym, gdzie klucze szyfrowania i deszyfrowania są różne.

Szyfrowanie symetryczne jest ogólnie bardziej wydajne niż szyfrowanie asymetryczne i dlatego jest preferowane w przypadku konieczności wymiany dużych ilości danych.

Ustanowienie klucza współdzielonego jest trudne przy użyciu tylko algorytmów szyfrowania symetrycznego, dlatego w wielu przypadkach do ustanowienia klucza współdzielonego między dwiema stronami używane jest szyfrowanie asymetryczne.

Przykłady kryptografii z kluczem symetrycznym obejmują AES , DES i 3DES. Protokoły wymiany kluczy używane do ustanowienia wspólnego klucza szyfrowania obejmują Diffie-Hellman (DH) , krzywą eliptyczną (EC) i RSA.

JAKIEGO TYPU KLUCZE SĄ UŻYWANE W KRYPTOGRAFII SYMETRYCZNEJ?

Kryptografia symetryczna opiera się na jednym wspólnym kluczu, który obie strony znają i mogą używać do szyfrowania lub odszyfrowywania danych.

JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY KRYPTOGRAFIĄ ASYMETRYCZNĄ A SYMETRYCZNĄ?

Kryptografia klucza symetrycznego opiera się na wspólnym kluczu między dwiema stronami. Wykorzystuje ona parę kluczy publiczny-prywatny, w której jeden klucz jest używany do szyfrowania, a drugi do odszyfrowywania.
Kryptografia symetryczna jest bardziej wydajna i dlatego lepiej nadaje się do szyfrowania/odszyfrowywania dużych ilości danych. Kryptografia asymetryczna nie jest wydajna i dlatego służy tylko do wymiany wspólnego klucza, po czym klucz symetryczny jest używany do szyfrowania/odszyfrowywania danych.
Szyfrowanie asymetryczne jest również używane do tworzenia podpisów cyfrowych.

CZY SZYFROWANIE AES JEST SYMETRYCZNE CZY ASYMETRYCZNE?

AES to kryptografia z kluczem symetrycznym.

Z JAKICH TYPÓW SZYFROWANIA KORZYSTA SZYFROWANIE KLUCZA SYMETRYCZNEGO?

Szyfrowanie kluczem symetrycznym wykorzystuje jeden z następujących typów szyfrowania:

  1. Szyfry strumieniowe: szyfrują cyfry (zwykle bajty) lub litery (w szyfrach zastępczych) wiadomości pojedynczo
  2. Szyfry blokowe: szyfruje pewną liczbę bitów jako pojedynczą jednostkę, dodając tekst jawny tak, aby był wielokrotnością rozmiaru bloku. Powszechnie stosowano bloki 64-bitowe. Algorytm Advanced Encryption Standard (AES) zatwierdzony przez NIST w grudniu 2001 r. oraz tryb szyfrowania blokowego GCM wykorzystują bloki 128-bitowe.

JAKIE SĄ INNE TERMINY DOTYCZĄCE SZYFROWANIA KLUCZA SYMETRYCZNEGO?

Szyfrowanie kluczem tajnym, jednym kluczem, kluczem współdzielonym, jednym kluczem i kluczem prywatnym . Użycie ostatniego i pierwszego terminu może powodować niejednoznaczność w przypadku podobnej terminologii używanej w kryptografii klucza publicznego .

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x