Maszyna wirtualna

Maszyna wirtualna (VM) to, system operacyjny (OS) lub środowisko aplikacji zainstalowane na specjalistycznym oprogramowaniu zwanym monitorem maszyny wirtualnej (VMM). Emuluje ono podstawowy sprzęt (np. komputer PC, serwer, urządzenie mobilne itp.) lub system operacyjny. VMM umożliwia uruchamianie wielu maszyn wirtualnych na tych samych zasobach sprzętowych. Maszyny wirtualne są zazwyczaj oddzielone od siebie w sandboxie, przez bazowy emulator, a każda maszyna może działać niezależnie i w izolacji od innych maszyn na przykład na jednej maszynie może być uruchomiony system operacyjny Linux, a na innej Windows.

Implementacja VMM

VMM można zaimplementować na różne sposoby. VMM typu II to taki, który działa na systemie operacyjnym hostingu i obsługuje uruchamianie maszyn wirtualnych wyższego poziomu. Przykłady VMM typu II obejmują środowisko JavaVM i .Net, które umożliwia uruchamianie kodu aplikacji, oraz VirtualBox i Microsoft HyperV. Umożliwiają one uruchamianie pełnych systemów operacyjnych jako maszyn wirtualnych na systemie operacyjnym hosta. Maszyny wirtualne typu II monitorują swoje maszyny wirtualne i przekierowują żądania zasobów do odpowiednich interfejsów API w systemie operacyjnym hosta.

VMM typu I to taki, który działa bezpośrednio na sprzęcie bez konieczności hostowania systemu operacyjnego. Maszyny VMM typu I są również nazywane „hyperwizorami”. Przykłady VMM typu I obejmują Xen i VMWare ESX. Maszyny VMM typu I monitorują swoje maszyny wirtualne i przekierowują żądania zasobów do warstwy abstrakcji sprzętu.

Maszyna wirtualna pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie podstawowego sprzętu i są łatwiejsze w zarządzaniu, ponieważ są oparte na oprogramowaniu. Można je łatwo kopiować, przenosić i ponownie przypisywać między serwerami hosta, aby zoptymalizować wykorzystanie sprzętu. Uruchamianie maszyn wirtualnych wymaga zarządzania, ponieważ mogą konkurować o zasoby hosta.

Maszyny wirtualne stają się coraz bardziej powszechne wraz z ewolucją technologii wirtualizacji. Niektóre z zalet maszyny wirtualnej obejmują możliwość korzystania z wielu środowisk systemu operacyjnego na jednym komputerze fizycznym oraz łatwiejsze zarządzanie i konserwację w porównaniu z maszynami fizycznymi. Ich główną wadą jest to, że nie są tak wydajne jak komputer fizyczny, ponieważ zasoby sprzętowe są dystrybuowane w sposób pośredni.

JAKI JEST PRZYKŁAD MASZYNY WIRTUALNEJ?

Wiele maszyn wirtualnych implementuje pełny system operacyjny – na przykład system operacyjny Linux – na którym są instalowane i uruchamiane aplikacje biznesowe – na przykład serwer WWW NGNIX.

Maszyna wirtualna – JAKIE SĄ KORZYŚCI Z UŻYWANIA?

Maszyny wirtualne pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie podstawowego sprzętu i są łatwiejsze w zarządzaniu, ponieważ są oparte na oprogramowaniu. Na jednej fizycznej maszynie można uruchomić wiele maszyn wirtualnych, aby zapewnić lepsze wykorzystanie sprzętu. Maszyny wirtualne można łatwo kopiować, przenosić i ponownie przypisywać między serwerami hosta, aby zoptymalizować wykorzystanie sprzętu.

MASZYNA WIRTUALNA I JEJ NAJCZĘSTSZE ZASTOSOWANIE?

Maszyny wirtualne są najczęściej używane do uruchamiania infrastruktury serwerowej. Każdy serwer fizyczny obsługuje wiele maszyn wirtualnych, aby zapewnić lepsze wykorzystanie sprzętu i większą elastyczność w zwiększaniu i zmniejszaniu zasobów.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x