Próba ataku Social Engineering na gali MMA?

Wiele cennych lub poufnych informacji można uzyskać poprzez niepowołany dostęp do pomieszczeń, biur, słuchając rozmów między osobami lub obserwując różne sytuacje „od zaplecza”. Takie nieautoryzowane i zaplanowane działania nazywamy atakami socjotechnicznymi.

Do bardzo niecodziennej sytuacji doszło w miniony weekend podczas pierwszej edycji freak’owej gali MMA – Prime Show MMA.

Współwłaściciel konkurencyjnej organizacji Fame MMA – Krzysztof Rozpara – był widziany w stroju 'ratownictwo medyczne’ na miejscu organizacji gali Prime. O zaistnieniu tej sytuacji poinformował popularny Kasjusz ”Don Kasjo” Życiński, twarz oraz zawodnik organizacji Prime Show MMA, zaraz po stoczonym swoim pojedynku na własnej gali:

…Chciałem pozdrowić Krzysztofa Rozparę, który tutaj dzisiaj próbował wtargnąć w stroju medyka.

Po całym zajściu, zabrał głos sam współwłaściciel Fame MMA – Krzysztof Rozpara, dementując wiele pojawiających się plotek:

…Byłem mało tego, że byłem. Byłem faktycznie w stroju ratownika medycznego może nie ratownika, bo uprawnień nie mam tylko w stroju ratownictwo medyczne. Moja narzeczona jest lekarzem, wspólnie z nią mamy firmę, która zajmuje się zabezpieczeniem medycznym imprez. Mamy swój zespół, swoją karetkę i wczoraj jako podwykonawca moja narzeczona miała pracować jako lekarz zawodów na gali w Atlas Arenie. Ja tam też byłem na miejscu, wchodziłem tam na Atlas Arenę razem ze zespołem zabezpieczenia…

Jaki związek ma cała sytuacja z cyberbezpieczeństwem? W omawianym przypadku, Krzysztof Rozpara właściciel konkurencyjnej organizacji wszedł na teren obiektu podczas konkurencyjnej gali, jako członek legalnie zakontraktowanej załogi zabezpieczenia medycznego, więc nie ma podstaw sądzić, że miał nieuczciwe intencje. Zresztą nawet konkurencja nie stawia mu takich zarzutów. Rozpara zdementował plotki i różne domysły pojawiające się w sieci.

Gdyby jednak coś podobnego odbyło się w sposób nielegalny, moglibyśmy dopatrywać się próby przeprowadzenia ataku socjotechnicznego, co jest właśnie jednym z elementów cyberbezpieczeństwa.

Co to są ataki socjotechniczne i na czym polegają, dowiesz się więcej w artykule „INŻYNIERIA SPOŁECZNA – SOCIAL ENGINEERING.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x