System zarządzania tożsamością międzydomenową – SCIM

System do zarządzania tożsamością międzydomenową / System for Cross-domain Identity Management (SCIM) to standard automatyzacji wymiany informacji o tożsamości użytkowników między domenami tożsamości lub systemami IT. SCIM jest używany przez firmy, które wykorzystują aplikacje/systemy hostowane na zewnętrznych domenach. Używa np. aplikacje chmurowe, takie jak Google Apps, Office365 lub Salesforce.com – do programowego dodawania/usuwania kont użytkowników w zewnętrznych aplikacjach/systemach. Zamiast pisać konektory IdM umożliwiające firmom konfigurowanie, aktualizowanie i usuwanie kont w zewnętrznych aplikacjach i systemach, SCIM zapewnia standardowy sposób na wykonanie tego.
Standard System for Cross-domain Identity Management wykorzystuje ustandaryzowany interfejs API REST z danymi sformatowanymi w formacie JSON lub XML.

W przeciwieństwie do systemów Federate Identity Management, które polegają na użyciu konta ustanowionego w jednej domenie do uwierzytelniania użytkownika w innej domenie, standard SCIM służy do automatyzacji procesu konfigurowania, aktualizowania i usuwania kont tożsamości użytkowników w różnych domenach.

JAKI JEST CEL SCIM?

System for Cross-domain Identity Management to standard automatyzacji wymiany informacji o tożsamości użytkowników między domenami tożsamości lub systemami IT.

JAKIEGO TYPU INTERFEJSU API UŻYWA STANDARD SCIM?

Standard System for Cross-domain Identity Management wykorzystuje ustandaryzowany interfejs API REST z danymi sformatowanymi w formacie JSON lub XML.

A CO Z DSML I SPML?

Service Provisioning Markup Language (SPML), który opiera się na koncepcjach Directory Services Markup Language, jest opartym na języku XML frameworkiem. Służy do wymiany informacji o użytkownikach, zasobach i dostarczaniu usług między współpracującymi organizacjami. W porównaniu do SPML, System for Cross-domain Identity Management oferuje mniej funkcjonalności w zamian za to, że jest prostszy i łatwiejszy w użyciu. Opiera się również na standardowych interfejsach API REST.

CZY SCIM MOŻNA UŻYWAĆ W DOWOLNYM TYPIE APLIKACJI?

Standard System for Cross-domain Identity Management może być używany do konfigurowania, aktualizowania lub usuwania kont użytkowników w dowolnej aplikacji lub systemie, który obsługuje standard SCIM i może komunikować się za pomocą interfejsów API REST

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x