Wiedza zerowa – dowód z wiedzą zerową

Wiedza zerowa – dowód lub protokół z zerową wiedzą to sposób, w jaki „udowadniający” może przekonać „weryfikatora”, że stwierdzenie dotyczące niektórych tajnych informacji jest prawdziwe bez ujawniania samego sekretu. Protokół dowodowy może być interaktywny lub nieinteraktywny.

Przykład: weryfikator przedstawia się udowadniającemu z hashem H i chciałby, aby ten dostarczył dowód, że ma tajne dane, które hashuje do H. Udowadniający przedstawia dowód z wiedzą zerową, który przekonuje weryfikatora, że ​​ma dane, które są haszowane do H, bez ujawniania samych danych weryfikatorowi.

JAK DZIAŁA DOWÓD ZEROWEJ WIEDZY?

Dowód pracy z zerową wiedzą, czyli dowód obliczeń z zerową wiedzą, ma miejsce, gdy dowodzący przekonuje weryfikatora, że ​​poprawnie wykonał obliczenia na tajnych danych, bez ujawniania tajemnic.

CO TO JEST UWIERZYTELNIANIE Z ZEROWĄ WIEDZĄ?

Uwierzytelnianie z wiedzą zerową ma miejsce, gdy udowadniający przekonuje weryfikatora, że ​​jest w posiadaniu sekretu identyfikującego, bez ujawniania samego sekretu. Jednym z przykładów uwierzytelniania z wiedzą zerową jest sytuacja, w której sprawdzający ma asymetryczną parę kluczy (np. RSA, EC) i używa klucza prywatnego (sekret identyfikujący) do odpowiedzi na wezwanie wysłane z kluczem publicznym. Klucz prywatny nigdy nie jest ujawniany, ale weryfikator zostaje przekonany, że udowadniający posiada tajny klucz.

CZY BLOCKCHAIN OPIERA SIĘ NA DOWODZIE ZEROWEJ WIEDZY?

Blockchain to lista rekordów, które są zarządzane wspólnie przez wiele rozproszonych stron, gdzie każda strona może przechowywać kopię listy. Blockchainy pozwalają wszystkim stronom zobaczyć wszystkie transakcje, co oznacza, że ​​nie zapewniają prywatności/anonimowości. Dowody z wiedzą zerową pozwalają na publikowanie poufnych transakcji chroniących prywatność w łańcuchu bloków. Robi to poprzez zapewnienie środków do udowodnienia, że ​​transakcja została przeprowadzona prawidłowo bez ujawniania tajnych informacji, które zostały użyte w transakcji (tj. adresów, kwot itp.) . Transakcja kryptowalut w blockchainie to transfer środków z jednego adresu na drugi. W blockchainie Ethereum może to być wykonanie dowolnego smart kontraktu.

CO TO JEST WIEDZA ZEROWA SNARK (ZK-SNARK)?

SNARK oznacza zwięzłe, nieinteraktywne, ARgumenty wiedzy. zk SNARK zapewnia sposób na udowodnienie/weryfikację poprawności obliczeń bez konieczności ich wykonywania i bez konieczności ujawniania jakichkolwiek tajnych informacji, które mogły wejść do obliczeń – weryfikator po prostu wie, że obliczenia zostały wykonane poprawnie.

JAKIE SĄ ZASTOSOWANIA DOWODU WIEDZY ZEROWEJ?

Możliwe zastosowania dowodów wiedzy zerowej obejmują:

  • Poufne transakcje na blockchainie – dane transakcji są szyfrowane, a dowód publikowany w celu udowodnienia, że ​​zostały poprawnie obliczone.
  • Optymalizacje wydajności dla aplikacji rozproszonych na łańcuchach bloków (tj. smart kontrakty Ethereum) – kod aplikacji jest wykonywany poza łańcuchem lub przez pojedynczy węzeł w sieci blockchain, a tylko dowód jego prawidłowego wykonania jest wysyłany do łańcucha bloków dla innych stron aby zweryfikować jego poprawność.
  • Weryfikacja z zachowaniem prywatności – pożyczający (udowadniający) dostarcza kredytodawcy (weryfikatorowi) dowód z zerowej wiedzy, że jest on zdolny do kredytowania, bez zapewniania dostępu do prywatnych danych finansowych.

CO TO JEST BEZPIECZEŃSTWO WIEDZY ZEROWEJ?

Gdy strona może udowodnić innej stronie, że oświadczenie jest prawdziwe, bez kwestionowania rzeczywistego oświadczenia, strona weryfikująca wie, że oświadczenie jest prawdziwe, nie znając rzeczywistego oświadczenia.

NA CO POZWALA DOWÓD Z WIEDZĄ ZEROWĄ W PROCESIE UWIERZYTELNIANIA?

Dowód zerowej wiedzy pozwala na trzy elementy procesu uwierzytelniania:

  • Uwierzytelnianie z niezaufanymi/nieznanymi stronami, które wymagają zdalnego dostępu
  • Uwierzytelnianie przez niezaufane kanały
  • W niektórych przypadkach – funkcja wyprowadzania klucza (KDF) na podstawie wymiany
0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x