Żart.

Dosłownie, oczywiście, żart, oszustwo lub inna forma podszywania się. Termin „hoax” nabrał specyficznego znaczenia technicznego w badaniach nad wirusami w odniesieniu do formy łańcuszka, niosącego fałszywe ostrzeżenie o nieistniejącym wirusie. Pierwotnie (1988) określany w społeczności naukowej jako metawirus, ten rodzaj aktywności był szerzej widoczny pod koniec lat 90. w “Good Times,” “Penpals,” “Budweiser Frogs,” “Jesus Loves You,” i “SULFNBK.EXE”.

Oszustwa charakteryzują się brakiem szczegółów technicznych i prawidłowych informacji kontaktowych, odniesieniami do fałszywych autorytetów, ostrzeżeniami o ekstremalnych szkodach, jakie domniemany wirus spowoduje, wielkimi „KRZYKAMI” i wykrzyknikami w tekście oraz, często, stwierdzeniami, że wirus jest zbyt nowy lub rozprzestrzenia się zbyt szybko, aby legalni badacze wirusów mogli cokolwiek o nim wiedzieć.

Jedynym uniwersalnym czynnikiem w oszustwach jest próba nakłonienia czytelnika do przekazania wiadomości wszystkim przyjaciołom, krewnym i kontaktom, co jest oczywiście komponentem wirusowym: wiadomość oszustwa wykorzystuje użytkownika do ponownego jej przesyłania i rozpowszechniania. W ostatnich artykułach o hoax często używa się terminu meme lub meme virus.

Skrót:

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zależy mi na Twojej opinii poniżej 😀x