Wirtualny pulpit
Wirtualny pulpit to system operacyjny i towarzyszące mu aplikacje, które są hostowane na serwerze i udostępniane zdalnemu punktowi końcowemu. Działa tak, jakby działał lokalnie na punkcie końcowym. Dostęp do pulpitów wirtualnych uzyskuje się zazwyczaj za pośrednictwem oprogramowania klienckiego. Zainstalowanego jest ono bezpośrednio na punkcie końcowym, którego zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi interakcji ze zdalnym pulpitem wirtualnym — wyświetlanie na ekranie, zapewniając wprowadzanie danych za pomocą lokalnej klawiatury, myszy, ekranu dotykowego i urządzeń peryferyjnych.
Klienci wirtualnego pulpitu są dostępni dla szerokiej gamy urządzeń, w tym komputerów PC, tabletów, smartfonów i innych urządzeń.
W niektórych przypadkach pulpit wirtualny jest implementowany lokalnie jako maszyna wirtualna (VM) na tej samej maszynie, z której uzyskuje się do niego dostęp – zazwyczaj na komputerze PC. Głównym zastosowaniem lokalnego uruchamiania pulpitu jako maszyny wirtualnej jest utworzenie wielu pulpitów na jednym komputerze-hoście.
Do dostawców rozwiązań pulpitu wirtualnego należą Citrix, Oracle, VMWare, Microsoft i inni.
Istnieje wiele powodów, dla których używa się wirtualnych pulpitów.
Wirtualne komputery stacjonarne są używane jako zamiennik fizycznego pulpitu, w przypadkach, gdy nie ma uzasadnienia, aby zapewnić pracownikowi fizyczną maszynę do hostowania jego aplikacji służbowych – zazwyczaj gdy pracownik potrzebuje tylko okazjonalnego dostępu do swoich aplikacji służbowych. W takich przypadkach pulpit wirtualny można udostępnić na niezarządzanym komputerze — zazwyczaj komputerze należącym do pracowników.
Niektóre firmy stwierdzają, że bardziej opłacalne jest zastąpienie wysokowydajnego komputera PC tańszym cienkim klientem. Może on łączyć się tylko z wirtualnym pulpitem hostowanym na zdalnym serwerze.
Inne firmy postrzegają pulpit wirtualny jako bardziej opłacalny sposób zarządzania IT. Zarządzanie aktualizacjami systemu operacyjnego i innego oprogramowania jest łatwiejsze.
Wirtualne komputery stacjonarne zapewniają również izolację i zabezpieczenie danych firmy na serwerach lub w chmurze firmy. Nie tylko na samym punkcie końcowym. W rezultacie zagrożenie związane ze zgubieniem lub kradzieżą laptopa lub urządzenia mobilnego jest znacznie zmniejszone. A ponieważ wirtualne pulpity są łatwiejsze do aktualizacji, łatanie systemu operacyjnego i aplikacji jest łatwiejsze.
Jaki jest cel wirtualnego pulpitu?
Wirtualny pulpit ma duży wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa danych. Wirtualny pulpit zapewnia pracownikom elastyczny dostęp do hostowanej stacji roboczej. System operacyjny i aplikacje tworzące stację roboczą są hostowane na zdalnym serwerze i zarządzane przez administratora. Pracownicy mogą uzyskać dostęp do swoich stacji roboczych z dowolnego urządzenia z lekkim oprogramowaniem klienckim. Dzięki temu mogą nawiązać połączenie z serwerem hostingowym.
Jak działa wirtualny pulpit?
Wirtualny pulpit to system operacyjny i aplikacje, które są hostowane na zdalnym serwerze. Zwykle jako maszyna wirtualna (VM) – i są dostępne dla użytkownika z dowolnego urządzenia, na którym działa lekkie oprogramowanie klienckie.
Jaka jest różnica między VDI a VM?
Infrastruktura wirtualnego pulpitu (VDI) to rodzaj maszyny wirtualnej (VM), na której zazwyczaj działa system operacyjny. Działa tam również oprogramowanie stacji roboczej, umożliwiające pracownikowi wykonywanie jego pracy. Maszyna wirtualna (VM) może obsługiwać dowolny system operacyjny, w tym serwerowe systemy operacyjne, takie jak Linux, Windows Server, Solaris itp. W VDI maszyny wirtualne zwykle uruchamiają komputerowe systemy operacyjne, takie jak MacOS lub Windows, aby umożliwić uruchamianie popularnych aplikacji biurowych, takich jak poczta e-mail klient, przeglądarka internetowa, Microsoft Office itp.
Co to jest terminal VDI?
Terminal VDI zazwyczaj odnosi się do urządzenia cienkiego klienta, którego można użyć do uzyskania dostępu do wirtualnego pulpitu. Cienki klient to lekki komputer, który został zoptymalizowany do nawiązywania zdalnego połączenia ze środowiskiem komputerowym opartym na serwerze.